Yale Y120B/50/127/1- Brass Padlock with Chrome Finish (50 mm) - Outdoor Lock for Shed, Gate, Chain, Door - 3 Keys - High Security
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
Trusted with your security for over 180 years, Yale continues to put your peace of mind first with a brand new range of high security outdoor brass padlocks with chrome finish. Constructed from hardwearing boron and rigorously tested against a range of attack methods and weather elements, these heavy duty non-rusting locks are designed to protect your sheds, shutter doors, garages and any other outdoor valuables you hold dear. With a 5 pin cylinder, double locking security feature and a hardened steel shackle, the Yale Y120B padlock range is the ideal solution for your anti-theft needs. These tough hardwearing padlocks are available in sizes from 40mm - 70mm to allow combination with a wide range of hasps, chains, cables, anchors and door bolts, helping you to achieve the best level of security for your property. Suitable for use at home, in retail or in industrial scenarios. Yale takes care of your possessions; you take care of the rest. PACKAGE CONTENTS: x1 Padlock (50mm) x3 keys
  • HIGH PROTECTION: 5 pin cylinder Brass padlock with Boron shackle to prevent cutting and double locking for added security.